recept-na.cz

Custom Search

recepty >> Jaké potraviny obsahují lepek

Jaké potraviny obsahují lepek

Alergii na lepek můžeme zjistit v jakémkoliv věku. Můžeme jí trpět od narození nebo se může projevit až v dospělosti. Příznaky této nemoci jsou sice specifické, ale mohou být i doprovodným jevem mnoha jiných chorob. Pokud máme problémy se zažíváním, trápí más nadýmání, křeče, průjem, je nám nevolno na zvracení nebo se nám dělá po určité potravině vyrážka, může to být příznak, že jsme alergičtí na lepek. Podle těchto příznaků nás ani mnohdy nemusí napadnout, že zrovna my trpíme alergií na lepek, proto při opakujících se problémech a při pochybnostech je lépe vyhledat svého praktického lékaře.
V současné době bohužel nejsou žádné léky, kterými by se dala tato alergie léčit. Nemocný musí dodržovat bezlepkovou dietu, díky které se obnoví poškozená střevní sliznice a on se zbaví veškerých příznaků. Je třeba zcela vyloučit potraviny, které obsahují lepek byť jen v nepatrném množství. Někteří lidé trpící toutu alergií, však lepek v menší míře snáší.
První zjištění, že je člověk alergický na lepek je šok! Nedokáže si představit co bude jíst a čeho všeho se bude muset vzdát. K potravinám u kterých je všeobecně známo, že lepek obsahují patří v první řadě pečivo například chléb, rohlíky, housky, koláče, buchty a ostatní pečivo z žitné a pšeničné mouky. Dále jsou to různé sušenky, oplatky a samozřejmě strouhanka. Z dalších potravin stojí za zmíňku hlavně těstoviny, čokoláda, nugát, želatinové bombóny, zmrzlina, marmeláda, mléčné výrobky se škrobem, uzeniny, omáčky (tatarská, sojová, různé dressingy), kečup, hořčice, masox a podobně.
Na první pohled to nevypadá, ale potravin, které neobsahují lepek je hodně. Ze základních potravin je to například rýže, pohanka, kukuřice, luštěniny (čočka, hrách fazole, sója), veškeré maso, všechno ovoce a zelenina, proso a podobně. U mléčných výrobků a ostatních potravin musíme dobře číst a dávat pozor na jejich složení. Při alergii na lepek se nemusíme vzdávat ani pečiva, jen musíme žitné a pšeničné výrobky nahradit pečivem z kukuřičné mouky, prosa a pohanky.

Tagy: alergie na lepek příznaky, jaké potraviny jsou bez lepku, potraviny které neobsahují lepek, lepek v potravinách